Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
JESUS CHRIST SUPERSTAR – historia napisana na nowo!

 

JCS 1


Kolejna prezentacja rock-opery Jesus Christ Superstar 8 września o godz. 19.00 w Żyrardowie w ramach V Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2013.

Są takie tytuły w repertuarze światowego teatru muzycznego, których nie sposób pominąć, czy po obejrzeniu oceniać słowami fajny, ładny itd., tytuły, które prowokują do myślenia, skupienia i skrajnych emocji. Wielkie dzieło mistrza gatunku sir Andrew Lloyda Webbera z 1970 roku od samego początku wzbudzało sensacje i ogromne kontrowersje, premierze na Broadwayu i w Londynie towarzyszył skandal. Odwaga z jaką duet Webber i Rice (autor libretta) zderzył biblijny temat Pasji z estetyką muzyki współczesnej stanęła na drodze ówczesnego światopoglądu, manipulowanego znacznie przez środowiska kościelne. Te otwarcie krytykowały pomysł spektaklu i bojkotowały pierwsze spektakle, dając do zrozumienia, że społeczeństwo nie jest gotowe na tak otwarte i odważne podjęcie historii Jezusa. Przeniesienie tematu na scenę sprawiło, że pewne sacrum zostało sprowadzone do sfery profanum, aby skonfrontować człowieka na równi z Bogiem i pokazać tym samym odwieczną prawdę skrytą w mistycyzmie postaci Chrystusa.

Po raz drugi w swoim życiu sięgnąłem po ten wyjątkowo trudny, zarazem wdzięczny tytuł. Walka ze stereotypami, złożoność postaci i ich relacje to dla reżyseria wyzwanie, które pozwala stawiać autorskie argumenty i w sposób świadomy ich bronić. Kontrowersyjny przekaz treści pozwala prowokować i zmuszać do refleksji – wyznaje młody reżyser, aktor Antonius Dietzius.

 

 

Trailer:  

http://www.youtube.com/watch?v=0aO27ESfFMg