Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Talent kieruje naszym życiem

Jak odnieść sukces, jak rozwijać talent, nie tylko plastyczny i pielęgnować w sobie pasję – tego mogli dowiedzieć się uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej na interaktywnych warsztatach plastycznych prowadzonych w weekend przez twórcę Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk w Żyrardowie, wykładowcę ASP w Warszawie – dr hab. Artura Krajewskiego.

Uczestnicy poznali teoretyczne zasady dobrego rysunku i wypróbowali je w praktyce. Zajęcia poprzedzone zostały ciekawym wykładem na temat lubianych przez młodzież artystów i dzieł oraz rozmową o wartości i odkrywaniu talentu i tego jak należy go pielęgnować, by odnieść sukces.

- Mogłem być niegrzecznym chłopcem z ulic Żyrardowa lub weterynarzem. Zostałem artystą! To nie przypadek. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że talent kieruje naszym życiem – przekonywał Artur Krajewski.

Po teoretycznym wstępie uczestnicy przystąpili do ćwiczeń praktycznych – rysowania modela z natury. Zadanie okazało się trudne i wzbudziło wiele emocji, ale było też świetną zabawą, która pozwoliła warsztatowiczom odkryć wiele umiejętności, z których posiadania nie zdawali sobie sprawy, a jednocześnie ujawniła aspekty, które wymagają jeszcze pracy i ćwiczeń.

- Rysowanie postaci nie jest łatwe, zwłaszcza, jeśli robi się to z natury. Ale w miarę ćwiczeń, można się wszystkiego nauczyć, ja na przykład zaczęłam dziś uważnej obserwować światło i starałam się jak najlepiej oddać na papierze to, co zauważyłam. A fakt, że po tych zajęciach widzę u siebie postęp, jeśli nie w samym rysowaniu, to w postrzeganiu świata, sprawia, że czuję się zmotywowana do samodzielnego ćwiczenia – wyznaje Ania.

Zdecydowanie prostszym, choć nie mniej emocjonującym zadaniem, okazało się ćwiczenie związane z lubianymi komiksami, przyniesionymi przez uczniów.

Wszystkie prace zostały opatrzone trafnym komentarzem i cennymi wskazówkami prowadzącego. W trakcie zajęć można było też skorzystać z indywidualnych konsultacji i zaprezentować prace wykonane samodzielnie w domu lub na innych zajęciach, a także zasięgnąć porady w zakresie przygotowania się do egzaminów na Akademię Sztuk Pięknych.

Warsztaty zakończone zostały rozmową na temat różnorodności dziedzin plastycznych, mówiono o istocie kompozycji i wpływie projektowania na rysunek oraz odnalezieniu „wartości malarskich” w dużych produkcjach filmowych czy animacji.

Na warsztatach można było zobaczyć filmy animowane Tomasza Bagińskiego – Katedrę, która była nominowana do Oskara 2003, zdobyła liczne nagrody na festiwalach w kraju i za granicą oraz Sztukę spadania, która uzyskała wiele nagród zagranicznych – jako przykłady dzieł wybitnych pod względem różnorodności plastycznej.

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość wzięcia udziału w wystawach organizowanych w ramach jubileuszowej edycji V Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd 2013 we wrześniu w Żyrardowie. Ideą uczestnictwa w zajęciach jest tworzenie własnych prac, które później zostaną pokazane szerszej publiczności. Festiwal jest jednym z takich miejsc.

Następne spotkanie w ramach Wizytującej Akademii Sztuk odbędzie się na terenie Radziejowic w GCK Powozownia.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które organizuje Wizytująca Akademia Sztuk, działająca przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding.

Katarzyna Szymbert