Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
W zgodzie z naturą

W zgodzie z naturą

 W drugi kwietniowy weekend w LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej rozpoczęły się warsztaty ekologiczne będące kontynuacją cyklu zajęć prowadzonych przez Fundację Kultury i Sztuki ArtHolding w ramach projektu pod hasłem Wizytująca Akademia Sztuk - dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztaty prowadzone przez Adama Lemiesza miały charakter interdyscyplinarny – szeroko pojęta ekologia stała się tu pretekstem do rozważań filozoficznych na temat środowiska i roli człowieka wobec niego, pozwoliła również rozwinąć kreatywność i zdolności negocjacyjne uczestników. Trzeba zrozumieć, że dbałość o środowisko jest w istocie dbałością o nas samych – mówił prowadzący. Uczestnicy rozpoczęli zajęcia od określenia własnych podstawowych potrzeb, które – jak okazało się – po wspólnym omówieniu ćwiczenia – są takie same u każdego człowieka: potrzeba bezpieczeństwa, akceptacji, rozwoju. Później młodzież zastanowiła się, w jakim stopniu zaspokojenie tych potrzeb zależy od środowiska, w którym żyją. Z potrzeby bezpieczeństwa w prostej linii wynika nasza potrzeba życia w środowisku niezagrożonym i co za tym idzie – niezagrażającym – tłumaczył Adam.

Kolejnym zadaniem uczestników było stworzenie projektu organizacji, imprezy lub kampanii społecznej mającej za zadanie zachęcić jak najwięcej osób do aktywnych działań proekologicznych – uczniowie, podzieleni na grupy musieli też do swojego projektu przekonać wybrane spośród nich trzyosobowe jury, które mogło zadawać pytania, a na koniec przyznawało punkty w formie funduszy, które chcieliby zainwestować w dany projekt. Sędziowie okazali się bardzo surowi i rzeczowi. Jak na tak krótki czas przygotowań, obie grupy wypadły świetnie. W takiej negocjacji ważne jest, abyście nie tylko sami wierzyli w swoją ideę, ale też potrafili ją „sprzedać” innym – podsumował prowadzący.

Katarzyna Szymbert