Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Być sobą na oczach innych

Być sobą na oczach innych!

W sobotę 20.10.2012 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej rozpoczął się cykl bezpłatnych warsztatów artystycznych dla młodzieży w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które organizuje Wizytująca Akademia Sztuk, działająca przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding. W warsztatach uczestniczyła liczna grupa uczniów LO w Puszczy Mariańskiej oraz kilka osób z innych szkół. Następne zajęcia warsztatowe z zakresu reżyserii i filmu, plastyki, fotografii, animacji kultury, dziennikarstwa, kreatywnego pisania, filozofii, edukacji ekologicznej będą odbywać się w jedną sobotę lub niedzielę miesiąca do lipca 2013 r. w Puszczy Mariańskiej i do czerwca 2013 r. w Radziejowicach.

Pierwsze warsztaty – aktorskie – poprowadziła polska aktorka teatralna i filmowa Małgorzata Lewińska znana między innymi z filmu Przedwiośnie – Filipa Bajona, serialu Sąsiedzi i parodii u Szymona Majewskiego . Na tych zajęciach czeka nas mnóstwo ciężkiej pracy. Będziemy tutaj walczyć z samymi sobą, aby – być może z rumieńcem na twarzy – pozbyć się swojego lęku i otworzyć się na innych – powiedziała aktorka na wstępie. I rzeczywiście pozornie proste ćwiczenia, które młodzież musiała wykonać na początku, wielu osobom sprawiły spore trudności. Nikt z uczestników nie zdawał sobie sprawy, jak trudno jest wykrzyczeć wśród ludzi własne imię, świadomie poddać się obserwacji podczas tańca czy nawet zwykłego chodzenia. Pierwsza część warsztatów poświęcona była pozbywaniu się napięcia związanego z publicznymi wystąpieniami, grupa młodzieży uczyła się też, jak wykorzystywać maksimum tkwiącej w sobie energii dla jak najefektywniejszych i najnaturalniejszych działań na scenie. To warsztaty aktorskie, ale te ćwiczenia mogą przydać się każdemu, kto musi zmierzyć się z publicznością – mówi Marta (18 l.), a Daniel (19 l.) dodaje: Wielu z nas po raz pierwszy na tych zajęciach miało okazję usłyszeć swój własny, prawdziwy głos, często tak różny od tego, którym posługujemy się na co dzień.

Podczas przerwy obiadowej grupa „aktorów” mogła bardziej zintegrować się i wymienić wrażenia. Zapisaliśmy się na warsztaty, bo przygotowujemy skecz na tegoroczna edycję Anglojęzycznego Festiwalu Humoru, ale okazuje się, że poza doraźną pomocą pani Lewińskiej, możemy z tych zajęć wynieść o wiele więcej korzyści przydatnych w dłuższej perspektywie - przyznają Mikołaj i Kuba (18 l.) z uśmiechem na ustach.

W drugiej części warsztatów uczestnicy rozwijali swój zmysł obserwacji i wrażliwość, tak ważne dla prawdziwego aktora. Przyglądając się sobie nawzajem, starali się dostrzec jak najwięcej charakterystycznych zachowań i powtórzyć je, najlepiej jak potrafili. Kolejne ćwiczenia dotyczyły przygotowań do roli, analizowania konkretnych postaci i metod, które pozwalają aktorowi dobrze wczuć się w granego przez siebie bohatera. Choć temat był wyjątkowo trudny, bo każdy „aktor” musiał wcielić się w bohatera płci przeciwnej, było przy tym mnóstwo zabawy i każdy uczestnik odkrył w sobie odrobinę potencjału reżyserskiego. Atmosfera na zajęciach jest świetna i mimo że czasem mamy trochę stresu, jak, któreś z ćwiczeń okaże się trudne, to zawsze wszystko kończy się śmiechem i pełnią sukcesu– opowiada Weronika (16 l.). Małgorzata Lewińska jest nauczycielem, który pokazuje nam, przede wszystkim co umiemy. Jest przewodnikiem, który mówi czego jeszcze można spróbować i jak osiągnąć sukces – dodaje Beata (18 l.)

Choć warsztaty trwały długo i były wyczerpujące, to jednak każdy wyszedł z nich zadowolony. Małgorzata Lewińska znalazła też czas na indywidualne konsultacje z uczestnikami i obiecała uczniom LO im. Czesława Tańskiego pomoc przy dalszej pracy nad ich spektaklem. Każdy z uczestników mógł zatem zaprezentować swoje zdolności, zagrać przed wyrozumiałą publicznością, ale jednocześnie – co chyba dla wszystkich najważniejsze na co dzień – mógł otworzyć się i nauczyć się być sobą na oczach innych.

Podsumowując przebieg warsztatów aktorka Małgorzata Lewińska wyraziła zadowolenie, że mogła prowadzić zajęcia w estetycznych wnętrzach odnowionego budynku LO w Puszczy Mariańskiej, zwróciła uwagę na piękne otoczenie szkoły oraz podkreśliła znaczenie działań nauczycieli Liceum, którzy rozwijają talenty młodych ludzi, prowadząc Teatr Szkolny oraz organizując międzyszkolny Anglojęzyczny Festiwal Humoru.

Jeszcze jeden warsztat aktorski odbędzie się 28 października /niedziela/ 2012 r. w Radziejowicach. A uczniowie Liceum w Puszczy Mariańskiej wezmą udział w warsztacie animacyjnym, który już 10 listopada 2012 roku.

Zgłoszenia na warsztaty pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Katarzyna Szymbert

Igor Pańkow