Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Przekuć wady na zalety

Przekuć wady na zalety!

Jak docenić piękno okolicy, w której mieszkamy? Jak spojrzeć na nią innym okiem niż dotychczas? Takiego „świeżego” spojrzenia uczyła się młodzież na warsztatach filmowych w Puszczy Mariańskiej.

W ubiegły weekend Warszawska Szkoła Reklamy zawitała do Puszczy Mariańskiej w ramach warsztatów filmowych Wizytującej Akademii Sztuk, działającej przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding. To już szóste z cyklu zajęcia dofinansowane ze środków europejskiego funduszu Społecznego, na których młodzież z gminy Puszcza Mariańska miała okazję zgłębiać tajniki sztuki filmowej.

Pod kierunkiem Sławomira Wojtkowskiego – dyrektora i wykładowcy WSR – uczestnicy zastanawiali się nad zagadnieniem reklamy w mediach – jej definicją, celem i rodzajami, a także nad tym, jaka powinna być reklama idealna. Zapoznali się również z pojęciem briefu i sprecyzowali jego założenia dla spotu reklamowego okolic Puszczy Mariańskiej.

Artur Waczko – założyciel WSR – rozmawiał z młodzieżą na temat konstruowania spotu reklamowego. Uczestnicy wypunktowali wszystkie wady miejscowości, którą chcieli zareklamować, a później – za radą Artura – postarali się spojrzeć na nie inaczej: Budując reklamę sprawcie, aby wady waszego produktu stały się jego zaletami. Jeśli ktoś ceni ciszę i spokój, starajcie się znaleźć i pokazać te miejsca, które mają taki potencjał.

Kolejna część warsztatów obejmowała prezentację profesjonalnego sprzętu filmowego. Uczniowie mieli możliwość porównania kamer używanych przez filmowców z niewielkimi kamerami cyfrowymi przydatnymi do użytku domowego, dowiedzieli się też o różnych możliwościach nagrywania dźwięku.

Podczas zajęć praktycznych uczestnicy mieli za zadanie w dwóch grupach przygotować story board spotu reklamującego Puszczę Mariańską. Okolica miała zostać przedstawiona jako świetna miejscowość wypoczynkowa. Później uczestnicy kręcili kolejne ujęcia w terenie według przygotowanego przez siebie schematu. Chociaż mieli przy tym mnóstwo świetnej zabawy, okazało się to niełatwym ćwiczeniem, musieli wykazać się bowiem zdolnościami aktorskimi, reżyserskimi i operatorskimi jednocześnie.

Po kilku godzinach pracy, uczestnicy – choć zmarznięci, to jednak zadowoleni – zaprezentowali efekty swoich wysiłków wykładowcom, którzy poddali je surowej, acz rzeczowej krytyce – Musicie bardziej świadomie komponować kadry, starajcie się też z każdym ujęciem przekazywać maksimum informacji, tak aby jak najlepiej wykorzystać czas trwania spotu – instruowali.

Panowie zaprosili też młodzież na zajęcia do Warszawskiej Szkoły Reklamy na wspólny montaż filmów, które już wkrótce będzie można obejrzeć na stornie Akademii Wizytującej /www.akademiawizytujaca.eu/.

Katarzyna Szymbert