Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Zapamiętać i zapomnieć!

Pasja i profesjonalizm, technika i sztuka, nauka i zabawa, teoria i praktyka – tak w telegraficznym skrócie można opisać warsztaty, w których, w ostatni weekend, wzięła udział młodzież z gminy Puszcza Mariańska.

Do Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej przyjechał Maciej Majchrzak – wybitny operator filmowy, wykładowca PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, laureat wielu nagród, m.in. Srebrnej Kijanki na Festiwalu Camerimage za film Anabiosis, który poprowadził z młodymi ludźmi warsztat fotograficzny.

W pierwszej kolejności uczestnicy dowiedzieli się o technicznych aspektach robienia zdjęć: Aby robić dobre zdjęcia, musicie poznać dokładnie zasady kadrowania i kompozycji, zasady rządzące światłem w fotografii. Aby robić bardzo dobre zdjęcia, musicie pamiętać o tych zasadach, aby później o nich zapomnieć – przekonywał Maciej Majchrzak.

Ta część warsztatów została okraszona przykładami zdjęć światowej sławy fotografów, takich jak Henri Cartier-Bresson czy Leon Levinstein, prezentacją sprzętu używanego w profesjonalnych studiach fotograficznych i na planach filmowych oraz licznymi przydatnymi uwagami, między innymi na temat zakupu sprzętu półprofesjonalnego czy na użytek domowy.

Druga cześć zajęć była bardzo praktyczna. Uczestnicy mogli wykorzystać świeżo zdobytą wiedzę w konkretnym ćwiczeniu. Polegało ono na fotograficznej interpretacji zadanego lub samodzielnie wymyślonego tematu, mieli też możliwość wypróbowania profesjonalnych lamp filmowych i innych urządzeń dostępnych podczas realizacji profesjonalnych produkcji. Nie traktujcie swoich tematów dosłownie, poszukajcie drugiego dna, sprawcie, żeby wasze zdjęcia coś znaczyły, opowiadały jakąś historię – ukierunkowywał Maciej.

Podczas wykonywania zadania powstało wiele interesujących prac, które zostały opatrzone cennymi komentarzami prowadzącego, podobnie jak prace prezentowane przez uczestników w ramach indywidualnych konsultacji. Wszystkie grupy poradziły sobie z zadaniem świetnie, widzę też wśród was kilka naprawdę utalentowanych osób – podsumował Maciej Majchrzak.

Zajęcia zakończyły się rozmową na temat możliwości związanych ze studiowaniem fotografii i przyszłością zawodu fotografa i operatora.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które pozyskała Wizytująca Akademia Sztuk, działająca przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding.

W marcu zapraszamy uczniów z Puszczy Mariańskiej i Radziejowic na warsztaty filmowe.

Katarzyna Szymbert