Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Ekologia na co dzień !

Ekologia na co dzień !

W ostatni weekend kwietnia w Gminnym Centrum Kultury Powozownia w Radziejowicach odbyły się warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży.

- Przeciętny Polak produkuje ok 300 kg odpadów rocznie – mówił Grzegorz Dobrowolski, samorządowiec i ekolog, który poprowadził warsztat. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak należy segregować odpady według najnowszych wytycznych, zapoznali się z oznaczeniami produktów ekologicznych i szeroką definicją ekologii.

W następnym zadaniu warsztatowym młodzież zastanawiała się, jakie działania podejmowane w ramach gospodarstwa domowego mogą zwiększyć jego wydajność ekologiczną i jakie przynosi to korzyści. W grupach zastanawiali się też, jakie hasło proekologiczne zachęciłoby mieszkańców Radziejowic do zachowań przyjaznych środowisku.

Po przerwie obiadowej, uczestnicy udali się na spacer, aby w praktyce zaobserwować problemy ekologiczne w Radziejowicach. Po powrocie postarali się znaleźć efektywne rozwiązania i zapoznali się z regulacjami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska oraz założeniami ekofilozofii.

Powstał także projekt kampanii społecznej mającej na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Radziejowic.

- To właśnie na młodych ludziach – takich jak wy – spoczywa teraz największa odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy i do od was zależy, czy wasi potomkowie będą mogli żyć w zdrowym, niezagrożonym środowisku – podsumował Grzegorz.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które pozyskała Wizytująca Akademia Sztuk, działająca przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding.

Katarzyna Szymbert