Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Historia w ruinach

Historia w ruinach

Kamera, oświetlenie, dobry scenariusz, ciekawi bohaterowie – tak wyglądały warsztaty filmowe w Gminnym Centrum Kultury Powozownia w Radziejowicach.

W tygodniu przedświąteczny odbyły się warsztaty filmowe Wizytującej Akademii Sztuk. Prowadził je Piotr Florek – filmowiec, absolwent Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, Warszawskiej Szkoły Reklamy i Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zaznajomił uczestników z teoretycznymi zagadnieniami kręcenia filmów oraz pokazał jak świeżo zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce.

Podstawowym zadaniem postawionym przed uczestnikami było nakręcenie materiału do filmu paradokumentalnego na wymyślony przez nich samych temat. Padło kilkanaście propozycji. Zwyciężyła jednak koncepcja opowiadająca historię kilku dziewcząt za młodu mieszkających w pobliskim domu dziecka, w którym był molestowane i maltretowane. Bohaterki postanowiły zmierzyć się ze swoimi problemami.

Uczestnicy rozpoczęli pracę od podzielenia się na dwie grupy, z których jedna miała za zadanie zaplanować wypowiedzi pokrzywdzonych dziewczyn i opracować całość spójnej opowieści, natomiast druga grupa – plenerowa – miała za zadanie nakręcić przebitki pobliskich ruin i miejsc znaczących dla biegu opowiadanej historii. Choć temat był trudny, a jedna z grup dodatkowo musiała zmierzyć się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – wszyscy poradzili sobie świetnie. Kolejnym etapem pracy było nagranie wspomnień poszkodowanych dziewcząt – uczestniczki bardzo dobrze dały sobie radę z odegraniem ról. Jednym z końcowych etapów było stworzenie podkładu muzycznego, który przygotowała uzdolniona muzycznie uczestniczka warsztatu.

W trakcie ćwiczeń prowadzący zapoznawał uczestników z profesjonalnym sprzętem filmowym, dźwiękowym i oświetleniowym, a ci mieli okazję przetestować praktyczne zastosowanie narzędzi każdego filmowca.

Warsztaty zaowocowały nagraniem kilkunastominutowego materiału, z którego zostanie zmontowany krótki film.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które pozyskała Wizytująca Akademia Sztuk, działająca przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding.

Katarzyna Szymbert