Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Własny styl to podstawa!

Własny styl to podstawa!


Jak twórczo używać swej wyobraźni do tworzenia kreatywnych tekstów dowiedzieli się uczestnicy weekendowych warsztatów Akademii Wizytującej, które rozpoczęły się w trzeci majowy weekend w LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.
Wykładowca – Max Cegielski – podróżnik, dziennikarz i pisarz – opowiedział o pracy swojej pracy i o tym, skąd czerpać informacje do pisania: Jest wielu pisarzy, których podziwiam i czasem sobie myślę, że chciałabym pisać tak, jak oni. Ale tak naprawdę trzeba szukać własnego stylu, można się inspirować kimś, ale nie wolno naśladować – podkreślał.
Na rozgrzewkę, uczestnicy mieli za zadanie opisać Filipa de Girarda – XIX-wiecznego wynalazcę, dawnego dyrektora technicznego fabryki lnu w pobliskim Żyrardowie. I poradzili sobie z tym świetnie. Część z was ograniczyła się do opisu faktów biograficznych lub tylko fizjonomii i stroju Pana de Girarda. Inni spróbowali stworzyć mu jakiś charakter, postawić go w relacjach z innymi ludźmi, niektórzy napisali wierszem – świadczy to o tym, że wszyscy umiecie pisać, że kształtuje się w was wasz indywidualny styl i macie swoje ulubione formy – tłumaczył Max.
W kolejnym ćwiczeniu do stworzonego charakteru trzeba było dobrać rzeczywistość, stworzyć jakąś historię. Instrukcje Maxa pomogły uczestnikom: Musicie zdecydować jaka jest wasza relacja z postacią, kim jesteście względem przedstawianego przez was świata .
Młodzież mogła też posłuchać na żywo wywiadu, którego ich wykładowca udzielił specjalnie dla Radia Żyrardów na temat wartości edukacji artystycznej w procesie nauczania oraz o tym, jak być artystą w obecnych czasach.
Zajęcia zostały zorganizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, które pozyskała Wizytująca Akademia Sztuk, działająca przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding.

Katarzyna Szymbert
zdjecia: Marta Jadwiga Bartosiak