Notice: Use of undefined constant getValue - assumed 'getValue' in /var/www/akademia/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 367
Kulturą i Sztuką w ucznia.

Kulturą i Sztuką w ucznia.

Misja nauczania, chęć krzewienia kultury, oswajanie ze sztuką, pielęgnowanie młodych talentów i wszystko to w atmosferze świetnej zabawy – to główne idee przyświecające inicjatywom Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding, zajmującej się promowaniem artystów i integracją środowisk twórczych. O jej projektach i możliwościach, jakie niosą one ze sobą mogła w piątek 22 lutego przekonać się młodzież ze szkół w Wiskitkach, Puszczy Mariańskiej i Radziejowicach.

Młodzi ludzie w gimnazjach lub liceach, stojący przed wyborem nowej szkoły, zwłaszcza dla tych drugich oznaczającym poważną decyzję dotyczącą ich przyszłej drogi życiowej i kariery, często nie zdają sobie sprawy, jakie szanse rozwijania pasji i talentów daje szkolnictwo wyższe. Dlatego też pod koniec lutego, uczniowie z technikum w Wiskitkach, liceum w Puszczy Mariańskiej i gimnazjum w Radziejowicach mieli okazję spotkać się z interdyscyplinarnym artystą, wykładowcą warszawskiej ASP dr hab. Arturem Krajewskim oraz Grzegorzem Dobrowolskim – dyrektorem generalnym Międzynarodowego Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk „Miasto Gwiazd”. W Radziejowicach i Puszczy Mariańskiej spotkania z młodzieżą zaszczycili swoją obecnością wójtowie gmin: pani Urszula Ciężka i pan Michał Staniak, a we wszystkich placówkach – dyrektorzy i nauczyciele odwiedzanych szkół.

W swym wykładzie Artur Krajewski podkreślał, jak wielką rolę odgrywa edukacja artystyczno-kulturalna, opowiadał też o tym, jak wiele może zmienić w życiu człowieka odkrycie w sobie i pielęgnowanie swojego talentu: To wy decydujecie, jak wykorzystacie swój naturalny potencjał, ale my możemy pomóc wam w jego rozwijaniu – przekonywał.

We wszystkich szkołach goście spotkali się z ciepłym przyjęciem ze strony dyrekcji i uczniów. Młodzież w atmosferze luźnej, czasem żartobliwej rozmowy, mogła dowiedzieć się o możliwościach studiowania na uczelniach artystycznych w naszym kraju oraz o tym, co decyduje o przyjęciu na takie studia. Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, czym chcieliby się zająć, jeszcze nie odkryli w sobie talentu, goście opowiedzieli o korzyściach płynących z udziału w różnych inicjatywach związanych z kulturą i sztuką, mówili między innymi o idei wolontariatu działającego przy Festiwalu „Miasto Gwiazd”, gdzie organizatorzy kładą ogromny nacisk na wyszukiwanie i promowanie młodych talentów (zgłoszenia do wolontariatu przyjmowane są drogą mailową pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

- Festiwal nie bez kozery nazywa się „międzynarodowym” – to naprawdę wielkie wydarzenie kulturalne i artystyczne, tworzone przez takich ludzi, jak Wy – naszych wolontariuszy – przekonywał Grzegorz Dobrowolski. – Pracując przy nim, tworzycie kawałeczek historii.

Goście opowiedzieli też o projekcie pod nazwą Wizytująca Akademia Sztuk, dofinansowanym przez Unię Europejską w ramach programu „Kapitał Ludzki”, działającym przy Fundacji Kultury i Sztuki ArtHolding, którego uczestnicy biorą udział w warsztatach z najrozmaitszych gatunków szeroko pojętej sztuki, spotykając się z wybitnymi znanymi specjalistami z poszczególnych dziedzin, ucząc się, odbywając indywidualne konsultacje i świetnie się bawiąc jednocześnie.

-Stworzyliśmy Akademię Wizytującą po to, aby przekazywać wiedzę. I okazało się, że mamy pod swoimi skrzydłami wielu zdolnych młodych ludzi, którzy naprawdę chcą się rozwijać –mówił Artur Krajewski. – A my dążymy do tego, by wyzwolić w nich jak najwięcej twórczej energii, która – będąc efektem samym w sobie – może też przerodzić się w konkretne działania artystyczne.

Akademia Wizytująca to kolejna znacząca w regionie inicjatywa Fundacji ArtHolding, skierowana przede wszystkim do młodzieży i pogłębiająca jej świadomość kulturalną, będąca okazją do obcowania ze sztuką dostępną na wyciągnięcie ręki.

Podobne spotkania planowane są również w innych szkołach w okolicy Żyrardowa oraz w samym mieście.

Więcej informacji o Festiwalu „Miasto Gwiazd” oraz o warsztatach Akademii Wizytującej można znaleźć pod adresem Festiwalu Miasto Gwiazd: www.miastogwiazd.pl i Akademii Wizytującej: www.akademiawizytujaca.eu

 

DSC 6983 a DSC 7038 a DSC 7075 a